Aktualności

klasa

Pierwsze miesiące szkoły

Maj 2014

emigranci2014

Emigranci

W sobotę, 17 maja na scenie Polskiej Szkoły w Clonmel odbyło się przedstawienie teatralne na podstawie sztuki Sławomira Mrożka pt. "EMIGRANCI".!

Dramat napisany około czterdzieści lat temu okazał się dziełem o uniwersalnej wymowie.

"Bohaterami jest dwójka cudzoziemców z bliżej nieokreślonego kraju, którzy wspólnie zamieszkują kwaterę położoną w piwnicy wieżowca znajdującego się w niesprecyzowanym mieście Europy Zachodniej. Emigrant polityczny AA i emigrant zarobkowy XX żyją w specyficznej symbiozie, pomimo, że różnią się od siebie pod każdym względem. Intelektualista i gastarbeiter to wielowymiarowe i bogate psychologicznie postacie wykreowane przez autora "Tanga".

Poznajemy ich w sylwestrową noc w przejściowym okresie, kiedy kończy się pewien cykl, by ustąpić miejsca dla Nowego Roku. Różnią się nie tylko wykształceniem czy statusem społecznym, odmienne są zarówno ich plany i marzenia, jak i wspomnienia czasu przeszłego. Dialog składający się z fantazji AA o stworzeniu dzieła swojego życia, jak i z mrzonek XX na temat powrotu do ojczyzny i wybudowaniu własnego domu, jest zbudowany na słownym pojedynku postaci. Dzieło Mrożka można odczytywać jako studium wyobcowania, jako historię człowieka przybywającego na Zachód z komunistycznego kraju Europy Wschodniej i jego niezdolności do współuczestniczenia w głównym nurcie kulturalnym i politycznym."

myslenie2014

Warsztaty twórczego myślenia w klasie I Gimnazjum

Zdolność do twórczego myślenia nie jest wyłącznie darem nielicznych jednostek, ale naturalną zdolnością wszystkich ludzi. Twórcze myślenie można rozwijać.

Zajęcia warsztatowe zawierają ćwiczenia uaktywniające i rozwijające kreatywność, i twórcze podejście do problemów.

Uczniowie uczą się generowania oryginalnych pomysłów, niestereotypowego podchodzenia do problemów, wykorzystywania wyobraźni i fantazji w pracy umysłowej, szukania nowych, różnorodnych rozwiązań.

Cwiczenia są zróżnicowane, charakteryzują się tym, że odrywają uczniów od szkolnej codzienności, wprowadzają elementy humoru i relaksu, co niewątpliwie wpływa na atrakcyjność zajęć.

Ogromne podziękowania za poświecony czas dla pań, studentek Waterford College: Eweliny Lelewskiej i Agnieszki Kobus.

Kwiecień 2014

tymoteusz2014

Tymoteusz wśród ptaków

W niedzielę, 6 kwietnia o godz. 11.45 odwiedził naszą szkołę teatr dla dzieci. Sztuka nosiła tytuł "Tymoteusz wśród ptaków". Przedstawienie to skierowane było przede wszystkim do najmłodszej widowni.

Miś Tymoteusz znalazł w lesie jajko i postanowił pomóc małemu pisklaczkowi przyjść na świat. Na takie postępowanie nie zgadzał się Tata Tymoteusza, który uważał, że niedźwiedzie nie mogą wysiadywać jajek, bo... "nigdy tak nie było, żeby niedźwiedzie wysiadywały jajka". W dodatku na jajeczko czyhała zła i podstępna Lisica, która zamierzała je zjeść. Jak się to wszystko skończyło - wiedzą Ci co oglądali.

Przedstawienie to pokazywane było na Festiwalu Teatrów Dla Dzieci w Kangasali (Finlandia), Festiwalu Todo Para Ninos w Mexico City i Morelii (Meksyk), oglądała je także widownia w Estonii, Litwie i Łotwie oraz dzieci z Clonmel.

Marzec 2014

Polska Szkoła w Clonmel - Anderesen2014

Spotkanie biblioteczne

W sobotę, 29 kwietnia w szkole odbyło się spotkanie biblioteczne, którego tematem były baśnie Christiana Andersena. Spotkanie miało tytuł: "Andersen znany i nieznany".

Na początku dzieci usłyszały opowieść o ciekawym życiu pisarza oraz obejrzały prezentowane ilustracje. Później wzięły udział w inscenizacji jednego z najkrótszych utworów - poruszającej baśni o imbryku, po czym roziązały test z wiedzy o pisarzu.

Na koniec każde dziecko wykonało wycinankę z kolorowego papieru. Dlaczego akurat wycinankę, to wyjaśniło się na spotkaniu. W związku z rocznica urodzin poety dzieci dowiedziały się wiele o tajemniczym pisarzu w cylindrze.

Polska Szkoła w Clonmel - Parada2014

Parada Świętego Patryka

Polska Szkoła w Clonmel jako jedyna organizacja polonijna w hrabstwie Tipperary wzięła udział w paradzie św. Patryka 17 marca 2014r. w Clonmel.

Grudzień 2013

Polska Szkoła w Clonmel - Oplatek2013

Spotkanie opłatkowe połączone ze wspólnym kolędowaniem

W sobotę, 14 grudnia w Polskiej Szkole w Clonmel odbyło się spotkanie kolędowe poświęcone tradycjom związanym z przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieci wysłuchały opowieści o tradycjach wigilijnych pięknie opowiedzianych przez p. Ewę Majewską - bibliotekarza z Cashel. Oprócz tego wykonały zaproponowane przez p. Ewę ozdoby świąteczne. Całość przeplatana była kolędami, które razem zaśpiewali uczniowie, rodzice i dziadkowie.

Spotkanie zakończyło się uroczystą kolacją wigilijną. Świąteczne potrawy przyrządzili rodzice i uczniowie Polskiej Szkoły w Clonmel.

Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Październik 2013

Polska Szkoła w Clonmel - Halloween2013

Zabawa andrzejkowo - halloweenowa w Devanes

W piątek, 25 października w restauracji Devanes odbyła się zabawa andrzejkowo - halloweenowa dla naszych uczniów. Imprezie tej towarzyszyła wesoła zabawa przy muzyce, konkursy oraz wróżby andrzejkowe.

Na wszystkich uczestników zabawy czekała gorąca pizza z restauracji PREGO.

Polska Szkoła w Clonmel - Pasowanie2013

Ślubowanie pierwszaków w Polskiej Szkole w Clonmel

Jak co roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Wydarzeniu temu towarzyszyło przybycie rodziców, którzy w skupieniu obejrzeli przygotowaną przez pierwszaków uroczystość. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz symboliczne prezenty w postaci ogromnych długopisów. Uroczystość odbyła się w wesołej atmosferze.

Pan Michał Dullin z firmy Mdcakes przygotował dla naszych najmłodszych uczniów wspaniały tort.

Wrzesień 2013

Polska Szkoła w Clonmel - Czytanie092013

Spotkanie biblioteczne

W sobotę, 28 września 2013 w Polskiej Szkole w Clonmel odbył się ciąg dalszy Tuwimiady 2013.

Dzieci z najmłodszych klas wysłuchały informacji o życiu Juliana Tuwima oraz usłyszały najbardziej znane jego wiersze. Obejrzały uprzednio przygotowane przez kierownika szkoły Patrycję Lentowszczyk - Cichocką książki Juliana Tuwima ze szkolnej biblioteki.

W ramach akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom kilkoro dzieci zaprezentowało ulubione wiersze i otrzymały nagrody.

Ponadto dzieci, podzielone na 2 grupy porządkowały rozsypankę tytułów i fragmentów wierszy poety. W drugiej części spotkania dzieci dostały zadanie - udekorować torebkę na prezenty. Efekty tychże prac przerosły wyobrażenia dorosłych

Polska Szkoła w Clonmel - Warsztaty092013

Warsztaty

Warsztaty dla dzieci w ramach festiwalu kultury polskiej w Limerick oraz niesamowity gość w Polskiej Szkole w Clonmel - aktorka Izabela Walkowiak.

Polska Szkoła w Clonmel - Julia2013

Julia Ciszewska z Polskiej Szkoły w Clonmel została laureatką konkursu "Polak to brzmi dumnie"

Prezentujemy nagrodzoną pracę na III Międzynarodowym Konkursie Literacko - Plastycznym "Polak - to brzmi dumnie" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Miasta Białegostoku.

Uczennica naszej szkoły Julia Ciszewska otrzymała nagrodę w kategorii 13 - 16 lat za prezentowaną obok pracę plastyczną. Dyplom otrzymała pocztą.

GRATULUJEMY !!!