AKTUALNOŚCI

ROK SZKOLNY 2017/2018

Styczeń 2018

spotkanie biblioteczno-plastyczne

13.01.2018 Spotkanie biblioteczno-plastyczne

W Cashel odbyło się spotkanie biblioteczno-plastyczne z uczniami Polskiej Szkoły. W pierwszej części dzieci usłyszały historię powstania bajki o Kubusiu Puchatku, gdyż 18 stycznia jest obchodzone święto tego misia. W trakcie słuchania opowieści dzieci zajęły się tematycznymi kolorowankami. W drugiej części spotkania, zaproponowano dzieciom wykonanie laurek z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Ewa Majewska przedstawiła wzory karteczek i dzieci ochoczo przystąpiły do pracy, korzystając z przygotowanych, całkiem niedrogich materiałów. Przy okazji rozmawialiśmy o roli dziadków w życiu rodziny. Każde dziecko opowiedziało, za co kocha swoich dziadków. Najmłodszym uczestnikom pomagały mamy - dziękujemy za wsparcie. Nie obyło się bez mini zawodów w grupach. Na zakończenie dzieci wybierały z przepastnej torby drobne prezenty, dostarczone przez rodziców. Pięknie dziękujemy za współpracę. I spotkamy się w lutym, przed Walentynkami.

Grudzień 2017

kartka bozonarodzeniowa

31.12.2017 Rozwiązanie międzyszkolnego konkursu "Projekt kartki bożonarodzeniowej"

Z okazj Mikołajek, Polska Macierz Szkolna w Irlandii ogłosiła konkurs plastyczny dla uczniów polskich szkół "Projekt kartki bożonarodzeniowej". Celem konkursu jest kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie zainteresowań, uzdolnień plastycznych i aktywności twórczej polskich dzieci w wieku szkolnym, przebywających na terenie Irlandii. Nagrody ufundowała Ambasada RP w Dublinie.

Miło jest nam poinformować, że projekt kartki naszej uczennicy Emilii Plazy otrzymał nagrodę publiczności w konkursie Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii "Projekt kartki bożonarodzeniowej". Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i wykonali piękne kartki świąteczne. Prace wszystkich finalistów zostały nagrodzone. Gratulujemy zwycięzcom!

mikołajki

16.12.2017 Mikołajki

W sobotę 16 grudnia uczniowie Polskiej Szkoly w Clonmel oraz Polskiej Szkoly w Cashel wystąpili na scenie przed tlumną publicznością, przedstawiając Jasełka. Dzieci w specjalnie przygotowanych strojach oraz na prawdziwej scenie ze scenografią, profesjonalnie przedstawiły opowieść z Betlejem. W świąteczny nastrój wprowadziło nas wspólne śpiewanie kolęd. Przygotowany był słodki poczęstunek, a także zorganizowano kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci. W ten niezwykły wieczór odwiedził nas wspaniały gość, Święty Mikołaj. Kazde z dzieci otrzymało paczkę, a także mogło zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem.

mikołajki

Na koniec spotkania, została rozstrzygnięta loteria, a zebrane podczas niej pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie wiosennej wycieczki szkolnej. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom. ŻYCZYMY WESOŁYCH ŚWIĄT!

spotkanie świateczne

14.12.2017 Spotkanie Świąteczne w Cashel

14 grudnia w Irlandzkiej Szkole Podstawowej w Cashel odbył się Christmas Event, zorganizowany przez Radę Rodziców.Swój udział zgłosiła też Polska Szkoła Podstawowa-Filia Szkoły w Clonmel.Julia Adamczak, Agnieszka Dziemba oraz Ewa Majewska, zaproponowały i przygotowały "prace ręczne" dla uczniów i rodziców., związane tematycznie ze świętami Bożego Narodzenia.Chodziło nam o to by te propozycje były łatwe do wykonania , z tanich materiałów.No i wymyśliłyśmy!Ale jak to niestety bywa, nie ma łatwych prac.Musiałyśmy sporządzić szablony, zgromadzić cały arsenał dekoracyjny.I tak,Julia upiekła pierniczki, sporządziła kolorowy lukier, przygotowała smaczne posypki i dzieci z przejęciem grubą warstwą lukrowały każde ciastko,i bardzo dokładnie posypując posypkami.Lukier powinien wyschnąć,ale dzieci od razu je zjadały!.A uwierzcie,że te pierniki były jak dla mnie extra bez lukru.Acha! były też testowane ciasta przygotowane przez mamy Polki.To był jabłecznik i ciemne ciasto.Też pyszniaste.Ja przygotowałam dekorowanie talerzy papierowych poprzez odwzorowanie szablonów swiątecznych, białą farbą i naciapanie masy śniegowej na ich brzegach.Tutaj ukłon i podziękowania za przepis na tą masę Iwonie Umińskiej.

To była taaaka mokra praca,ale ekscytująca.Ja oczywiście przygotowałam swój wzór talerza,ale dzieci w swej inwencji twórczej zadziwiły nas ,że ho!ho!A jakim powodzeniem cieszył się brokat, wszędzie, na stole ,pod stołem i na nosie był brokat, a co tam, było twórczo.Agnieszka z kolei tworzyła z dziećmi choinki papierowe i z patyczków oraz gwiazdki-zawieszki na choinkę.To spotkanie było podzielone na 2 bloki po półtora godziny każdy.W tym czasie odwiedzało przygotowane stanowiska ok.80 dzieci z rodzicami.Uff! to było tempo.W pewnym momencie, mój stolik był tak "obstawiony" chętnymi do wykonania świątecznego talerza,a instrukcje w j.ang. i gdyby nie pomoc mojego męża.../bo każda z moich towarzyszek też była bardzo zajęta/.Ale sumie plan wypełniłyśmy w 100% i organizatorzy z uznaniem wypowiadali się o naszym udziale w tym evencie.To budujące, bo muszę przyznać ,że wcześniej miałam i tremę i obawę jak nasze propozycje zostaną przyjęte przez dzieci, czy będą zainteresowane.Ale było ekscytująco.Moje serdeczne podziękowania dla Julii i Agnieszki za wsparcie i świetną współpracę i "zgranie".

art centre

09.12.2017 Spotkanie wigilijne w South Tipperary Art Centre w Clonmel

W sobotę 9 grudnia br. nasza szkoła gościła w centrum kultury w Clonmel - South Tipperary Art Centre, gdzie świętowaliśmy Boże Narodzenie. Przygotowywaliśmy się do tej wizyty planując co i w jaki sposób zaprezentować naszym irlandzkim przyjaciołom? Zadbaliśmy, by atmosfera tego dnia była niezwykle świąteczna i ciepła. W rezultacie można było wziąć udział w warsztatach plastycznych robienia ozdób choinkowych, zobaczyć jak wygląda tradycyjny wigilijny stół, posłuchać pięknych kolęd, a także spróbować smacznych, polskich potraw. Uśmiechom i opowiadaniom nie było końca. Staraliśmy się jak najciekawiej opowiedzieć o naszych tradycjach bożonarodzeniowych. Rodzice razem z pociechami wykonywali wspólnie ozdoby. W dzisiejszym, zagonionym świecie tradycja ta podupadła. Rodziny coraz mniej czasu spędzają wspólnie, bądź spędzają go przed ekranami telewizorów czy komputerów. Rodzicom brakuje pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi.

Nasza wizyta w Arts Centre pozwoliła na oderwanie się od świątecznej gorączki i spędzenie czasu w miłej atmosferze polskich Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy Clionie Maher za tak miłe przyjęcie, rodzicom i nauczycielom za ogrom pracy, który włożyli w przygotowanie tego dnia, a także wszystkim naszym uczniom, ich rodzeństwu oraz irlandzkim przyjaciołom za tak liczne przybycie i wspaniałą zabawę. Do zobaczenia za rok!

Nagranie 2

09.12.2017 Kolejne nagranie programu telewizyjnego dla TVP Polonia

W sobotę 9 grudnia 2017 r., uczniowie Polskiej Szkoły w Clonmel mieli wielką przyjemność uczestniczenia w drugim już nagraniu telewizyjnym, „Słownik polsko@polski” z profesorem Janem Miodkiem. Program ten, emitowany w soboty w TVP Polonia, poświęcony jest w całości kulturze języka polskiego, a profesor Miodek w lekki i przystępny sposób odpowiada na pytania widzów, wyjaśniając najczęstsze błędy językowe. Uczestnikami programu są nie tylko goście zaproszeni do Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego, ale i widzowie mieszkający w różnych zakątkach świata. Z pomocą prowadzącej – dr Justyny Janus-Konarskiej rozmawiają z prof. Janem Miodkiem o współczesnej polszczyźnie. Nagranie programu było wspaniałą językową przygodą. Profesor Miodek jak zwykle z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i wielką życzliwością odpowiadał na pytania uczniów i rozwiewał wątpliwości co do używania polszczyzny na co dzień, zwłaszcza w jej wersji mówionej. Uczniowie Polskiej Szkoły w Clonmel mieli, między innymi, możliwość poznania etymologii słowa ,,siermiężny’’, czy dowiedzenia się dlaczego słowo ,,codziennie’’ piszemy razem, a ,,na co dzień’’ - oddzielnie.

Wierzymy, że dzięki wirtualnym spotkaniom z językowym autorytetem, jakim jest profesor Jan Miodek, rozbudzimy w uczniach miłość i szacunek do języka polskiego i uświadomimy im, że należy troszczyć się o jego poprawność. Relacja wideo z nagrania już wkrótce.

Język Polski w irlandzkich szkołach

05.12.2017 Język polski w irlandzkich szkołach

Dzięki staraniom polskich dyplomatów, przedstawicieli parlamentu, a także Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii język polski nareszcie trafi do irlandzkich szkół!

W Irlandii mieszka około 150 000 Polaków, i zeszłym roku tylko 700 osób zdawało język ojczysty na egzaminie maturalnym. Chcielibyśmy, żeby coraz większa liczba uczniów będzie miała taką możliwość.

Irlandzkie Ministerstwo Edukacji 5 grudnia 2017 roku ogłosiło rządową strategię nauczania języków obcych. Jest to projekt na lata 2017 - 2026. Język polski został wpisany na listę nauczania jako języka dziedziczonego w szkołach średnich. Zainteresowane szkoły w Irlandii będą mogły nauczać języka polskiego.

Listopad 2017

Lokomotywa 2017

25.11.2017 Międzyszkolny finał konkursu recytatorskiego "Lokomotywa 2017"

W listopadzie 2017 roku w Teatrze VISUAL Centre for Contemporary Art and The George Bernard Shaw Theatre odbył się III Finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Lokomotywa organizowanego przez Polską Macierz Szkolną w Irlandii, który zgromadził w tym roku aż 76 uczestników. Była to prawdziwa uczta polskiej poezji, serwowana przez najwspanialszych, młodych recytatorów polskich z całej zielonej wyspy. Uczestnicy zaprezentowali całą gamę utworów od Jana Brzechwy po Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzień obfitował w emocje, mogliśmy nawet podziwiać wiersze autorskie, stworzone specjalnie na tę okazję. Figlarny wiersz pt. „Lokomotywa” wykonany przez Janis Ciepiela autorstwa Dariusza Ciepieli otworzył konkurs, natomiast piękny, dojrzały utwór „Cogito” własnego autorstwa zaprezentował na zakończenie dnia Oskar Bzymek.
Każdy z uczestników pokazał najwyższą klasę, co nam wszystkim niesamowicie umiliło ten dzień, jednocześnie spowodowało niemały kłopot członkom jury, w którym zasiedli:

 • Grzegorz Sala – Konsul RP w Irlandii
 • Katarzyna Kasperkiewicz – Wicekonsul RP w Irlandii
 • Jolanta Oliwiak – Sekretarz Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii
 • Katarzyna Sudak – Radio Near FM

Głównym celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa, a także kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości. Konkurs pozwolił odkryć i promować w naszej szkole talenty recytatorskie, pozwolił uczniom rozwinąć swoje uzdolnienia polonistyczne i wzbogacić słownictwo.
W dniach 24-26 października komisja w składzie: Małgorzata Żarnowska-Baniak, Julia Adamczak oraz Marta Fonrobert przesłuchała i wyłoniła 12 uczniów, którzy wzięli udział w Finale Konkursu w Carlow.
Nasi uczniowie zostali mocno docenieni co przełożyło się na wiele nagród i wyróżnień:

 • 1. MADZIA ZIÓŁKOWSKA - III miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej
 • 2. WIKTOR CHRZANOWSKI - II miejsce w drugiej kategorii wiekowej
 • 3. KAMILA FOŁDA - I miejsce w trzeciej kategorii wiekowej
 • 4. OLIVER CIEPIELA - wyróżnienie
 • 5. KAMILA FOŁDA - Nagroda publiczności za mistrzowskie wykonanie wiersza "Ptasie radio"

Pasowanie

22-23.11.2017 Ślubowanie

W listopadzie w obu naszych szkołach odbyło się "Pasowanie na ucznia". W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy pierwszej oraz ich rodziny. Dzieci spisały się na medal, a śpiewane przez nie piosenki o Polsce oraz recytowany "Katechizm polskiego dziecka" chwyciły za serce niejednego z zaproszonych gości.

Po uroczystości na wszystkich czekała niespodzianka:

 • w Clonmel tort ufundowany przez Panią Iwonę Cymerys, która już od lat wspiera nas swoją życzliwością i kochającym sercem.
 • w Cashel tort oraz babeczki ufundowane przez sieć sklepów "Kujawiak", które to wiernie już od kilku lat wspierają nas swoim dobrym i szczodrym sercem.

11.11.2017 Dzień Niepodległości

Dzień Niepodległości był, jak co roku, celebrowany w Polskiej Szkole w Clonmel. Najmłodsi uczniowie, omawiali drogę Polski do wolności oraz ideę niepodległości. Uczniowie mogli zobaczyć najpiękniejsze polskie budowle, zapoznać się z symboliką kolorów flagi polskiej, białego i czerwonego, a także, za pomocą rozsypanek, ułożyć godło oraz treść hymnu. Grupa przedszkolna wyklejała flagi z wydzieranek, a klasa pierwsza rozwiązywała krzyżówkę dotyczącą polskich symboli narodowych. Klasa druga rozwiązywała matematyczną szaradę, której rezultatem okazał się kształt flagi w barwach narodowych;. Klasa trzecia natomiast zagrała w grupach w grę „Polak Mały”.

Podczas sobotnich warsztatów bibliotecznych prowadzonych przez panią Ewą Majewską, uczniowie wysłuchali podstawowych informacji o Dniu Niepodległości, obejrzeli kolorowe materiały o historii Polski z okresu międzywojennego oraz zapoznali się z sylwetką Józefa Piłsudskiego, a szczególnie z jego rodziną. Następnie zaproponowano dzieciom wykonanie kotylionu w polskich barwach narodowych. Uczniom, którym sprawiało trudność wykonanie tej pracy, zaproponowano wyklejenie kuleczkami z czerwonej bibuły papierowego serca. Po skończonej pracy dzieciom rozdano krzyżówki, wykreślanki oraz teksty do uzupełnienia. Wywiązały się z tego zadania nad wyraz dobrze. Pod koniec spotkania bibliotecznego uczniowie wzięli udział w grupowych mini zawodach oraz przy tablicy w kredowych wariacjach. Dzieci uczestniczące w zajęciach zostały obdarowane drobnymi słodkościami, przygotowanymi przez szkołę .A smakowały znakomicie, ponieważ zostały zdobyte w"boju"! Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

Październik 2017

spotkanie biblioteczne

14.10.2017 Pierwsze warsztaty biblioteczne

14 października w Polskiej Szkole w Clonmel odbyło się spotkanie biblioteczne z uczniami pierwszy raz po wakacjach. Tym razem tematem było Hallowen. Dzieci usłyszały historie z dreszczykiem. W czasie czytania którego były zajęte kolorowankami. Potem dzieci otrzymały przygotowane materiały do wykonania kulek z lizaków, oraz pająka i duszka z talerzyków papierowych i białego worka foliowego. Znowu bardzo proste, łatwe prace z dostępnych materiałow prawie pod ręką. Na zajęcia przybyli nowi uczniowie naszej szkoły, mamy nadzieję że ten czas minął miło i kreatywnie. Dziękujemy za mile spędzony czas, i do zobaczenia na następnych zajęciach.

tablica

14.10.2017 Dzień Nauczyciela

Ciężka praca nauczyciela staje się łatwa i przyjemna, gdy widzimy jej efekty na uśmiechniętych twarzach uczniów.
Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji.
Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkim nauczycielom życzymy dużo szczęścia i radości z wykonywanej pracy. Sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów. Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy!

Ogromną niespodzianką dla wszystkich naszych nauczycieli było wręczenie im indywidualnie przez każdego z uczniów prowadzonych przez nich klas, kwiatów jako małego dodatku do wielkich podziękowań za ich pracę i poświęcenie.

pozegnanie

11.10.2017 Pożegnanie

Żyjemy w wymagających czasach, dniach nieustannej, pędzącej zmiany.Dzisiaj właśnie taka zmiana nadeszła. Pożegnaliśmy nauczyciela Wiedzy o Polsce Kamila Siwierskiego, który wrócił do Polski.

Jesteśmy Ci wdzięczni Kamilu za spędzone lata w polskiej szkole. Dziękujemy w imieniu tych, którym pomagałeś służąc swoją wiedzą i doświadczeniem. Dziękujemy za te piękne lata, poświęcenie i lojalność oraz trud włożony w pracę w naszej szkole. Dziękujemy za wzór owocnej, sumiennej i pełnej oddania pracy, z prośbą o zachowanie nas w sercu i pamięci.

Życzymy wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń, by czas ocalił od zapomnienia wspólnie spędzone chwile, przedeptane ścieżki, wspólne radości, a czasem i smutki.

kartka

08.10.2017 "Kartka do powstańca"

Od kilku lat w Polsce organizowana jest akcja "Kartka do powstańca". Polska Szkoła w Clonmel przyłączyła się w tym roku po raz pierwszy do tego niezwykle ważnego wydarzenia. Uczniowie klasy 7 oraz klas gimnazjalnych napisali przepiękne listy i bardzo wzruszające życzenia do powstańców warszawskich. Jest to pierwszy etap naszego nowego projektu, który będzie prowadzony przez cały rok szkolny.

Wrzesień 2017

jubileusz

30.09.2017 Konferencja Metodyczna Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii

W dniach 30.09 - 1.10 w Dublinie, pod patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, odbyła się Jubileuszowa Konferencja Metodyczna Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii. W tym roku organizacja obchodzi 5-lecie powstania i działalności na rzecz edukacji polonijnej w Irlandii. W dwudniowych uroczystościach, spotkaniach i szkoleniach łącznie wzięło udział ponad 150 osób. Byli nauczyciele i dyrektorzy szkół z całej Irlandii i Irlandii Północnej. Przyjechało wielu znamienitych gości z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych.

jubileusz

Na zaproszenie Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii na jubileusz przybyli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Senator Janina Sagatowska - Przewodnicząca Senackiej Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą, Senator Artur Warzocha - Wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą, Ryszard Sarkowicz - Ambasador RP w Dublinie, Robin Barnett - Ambasador Wielkiej Brytanii w Dublinie, Grzegorz Sala - Konsul RP w Dublinie, Katarzyna Kasperkiewicz - Wicekonsul RP w Dublinie, Anna Ostrowska- Rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej, Grzegorz Chorąży - Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MEN, Hanna Gałązka- Przewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Jolanta Tatara - Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej, Małgorzata Lasocka – Wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii, Barbara Wojda - Prezes PMS w Belgii, Tadeusz Smugała- Prezes PMS w Republice Czeskiej, Joanna Grabek PMS we Francji, Agnieszka Zając- Prezes Forum Szkół w Irlandii Północnej, George Kennedy – Chamber of Commerce, Izba Handlowa, Łukasz Walor – Polish-Irish Business Club, Krystyna Pycińska-Taylor – POSK oraz Joanna Piechota – Irish-Polish Society oraz wielu innych przedstawicieli organizacji współpracujących z naszą organizacją.

5 lecie

Podczas uroczystej gali wręczone zostały nagrody „Zasłużony dla oświaty” przyznane przez Zarząd PMSI wybitnym działaczom i nauczycielom, w dowód uznania za ich zasługi dla rozwoju społecznej oświaty polonijnej w Irlandii.Podczas uroczystości nagrodę w konkursie "Zasłużony dla Oświaty" otrzymała Ewa Majewska, wieloletni działacz i społecznik od pięciu lat współpracujący z naszą szkołą. Ewie, a także wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów.

Jubileuszowa konferencja poświęcona była również szkoleniu nauczycieli prowadzonemu przez panią doktor Agnieszkę Rabiej. Miała miejsce również wizyta Minister Edukacji Narodowej, Senatorów, przedstawicieli Ambasady RP i Konsulatu oraz Prezes PMSI, którzy mogli na miejscu przekonać się o wysokim standardzie pracy tejże szkoły. Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów.

szkolenie

18.09.2017 Szkolenie "Polska kraj nad Wisłą"

Jako kadra dbamy o systematyczny trening oraz tworzymy warunki trwałego rozwoju wszystkich pracujących na rzecz szkoły. Jednym z przykładów, jest wczorajsze szkolenie przeprowadzone przez Panią Agnieszkę Grocholę z Lokalnego Ośrodka Metodycznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Warsztaty poprowadzone metodami aktywizującymi były zbudowane wokół tematu: "Polska kraj nad Wisłą." Szczególnie ważny temat w roku 2017, który został uznany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za Rok Wisły. Oprócz ćwiczeń integracyjnych, nauczyciele poznali różnego rodzaju aktywności, skupione wokół tematu Wisły, pomocne w zbudowaniu ciekawych zajęć z różnymi grupami wiekowymi.

Dziękujemy za merytoryczne wsparcie ofiarowane nam już na początku roku szkolnego. Życzymy owocnej współpracy!

spotkanie

10.09.2017 Pierwsze nagranie programu telewizyjnego dla TVP Polonia

Uczniowie naszej szkoły z wielką przyjemnością wzięli udział w wirtualnym spotkaniu z profesorem Janem Miodkiem w programie „Słownik polsko@polski”. Jest to inteligentna, edukacyjna rozrywka poświęcona kulturze języka polskiego oraz trosce o poprawną polszczyznę. Mistrz zaskoczył nas swoim poczuciem humoru, wyrozumiałością oraz swobodą, z jaką odpowiadał na pytania.

Jesteśmy przekonani, że to spotkanie będzie dla naszych uczniów bodźcem do dalszego doskonalenia języka polskiego i długo pozostanie w ich pamięci.

Serdecznie zapraszamy na emisję programu "Słownik polsko@polski" w sobotę 21 października o godz. 16:00 czasu irlandzkiego (TVP Polonia). Dodatkowe emisje 22 października o godz. 23:15 (TVP Polonia) oraz 5:10 (TVP1) czasu irlandzkiego.
To pierwszy odcinek, w którym wzięły udział dzieci z naszej szkoły.
Kolejne nagranie już wkrótce.

Czerwiec 2017

zapisy

Zapisy na nowy rok szkolny

Polska Szkoła Clonmel wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców otwiera swój oddział w Cashel we wrześniu 2017 roku. Ogłaszamy zapisy na nowy rok szkolny 2017/2018.

Zapraszamy na spotkanie w czwartek 15.06.2017 o godz. 19,00, które odbędzie się w Szkole Podstawowej St. John The Baptist Boys National School, Old Road, Cashel. Podczas spotkania będzie można wypełnić formularz zgłoszeniowy dziecka, uiścić opłatę za ćwiczenia (klasy 1-3) oraz uzyskać szczegółowe informacje.

Podaruj swojemu dziecku swój język ojczysty już dziś

W naszej szkole zapewniamy:

 • wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, posiadającą doświadczenie w pracy w szkołach polonijnych w Clonmel i Limerick
 • klasy 0-7 szkoły podstawowej (małe grupy)
 • opiekę doświadczonego logopedy(w ramach opłaty za czesne)
 • świadectwa i legitymacje szkolne honorowane w Polsce
 • nauka oparta o programy polonijne
 • nauka w tygodniu-weekendy wolne od szkoły
 • zajęcia dodatkowe(m.in. plastyczne, biblioteczne, matematyka)

Kontakt: Małgorzata Żarnowska-Baniak 0877703642
Julia Adamczak 0876104506

Więcej informacji znajduje się w archiwum

archiwum